Dzień dobry!
Witam Cię na blogu i zapraszam do mojego świata rozwoju i życiowych zmian.

Na początek zadam Ci pytanie: czy czujesz, że pewne rzeczy w Twoim życiu nie są takie jakie byś chciał_a? A może warto byłoby zastanowić się nad ich zmianą? Dziś chcę zająć się zdefiniowaniem treningu mentalnego, gdyż jest to jedna z form pracy nad sobą, która pomaga w życiowych przemianach.


Mentalność – czym jest?
Bardzo podoba mi się definicja mentalności wg strony polszczyzna.pl: “Mentalnością nazywamy ogólny zbiór czyichś przekonań, postaw, poglądów, sposobu myślenia i zasad, którymi jednostka lub zbiorowość kieruje się przy postrzeganiu, odczuwaniu, wartościowaniu i reagowaniu na życie społeczne”. Dodałabym jeszcze do tego, że istotną częścią postrzegania naszego życia jest również wyobrażenie czyli obrazy, które mamy w głowie  w odniesieniu do danej sytuacji/osób czy po prostu życia.

Trening mentalny to zatem proces, polegający na udoskonalaniu swoich nawyków, sposobu myślenia, postrzegania i nastawienia do życia oraz przekonań przy jednoczesnym wydobyciu potencjału jednostki.

Trening mentalny to w dużej mierze praca w czasie teraźniejszym. Między innymi to odróżnia go od terapii w której rozmawia się głównie o przeszłości.
                                                   

Skąd wywodzi się trening mentalny?
Trening mentalny jest szeroką dziedziną opierającą się na psychologii, neuronauce, socjologii, fizjologii, endokrynologii, filozofii czy fizyce kwantowej. To połączenie nauk zachodnich opierających się na badaniach naukowych wraz ze wschodnią mądrością sprzed tysięcy lat.

Początkowo trening mentalny był używany w sporcie, jednak dzięki wielu narzędziom z łatwością można go przenieść na życie codzienne lub biznes.


Czym jest trening mentalny?
Najkrócej tłumacząc trening mentalny, to trening Twojego umysłu, abyś mógł/mogła osiągnąć pełnię swojego potencjału.

Trening mentalny to:

  1. Proces
  2. Strategia
  3. Relacja
  1. Proces – tak jak napisałam wyżej to trening Twojego umysłu, a zatem jeżeli chcesz wyrzeźbić swoje mięśnie, to na siłownie nie przychodzisz tylko jeden raz. Powtarzasz to cyklicznie. Z treningiem mentalnym jest tak samo. Aby wprowadzić nowe nawyki myślowe, trzeba je powtarzać.
  2. Strategia – to właśnie ona wraz z dostępnymi narzędziami wyznacza kierunek działania do osiągnięcia wyznaczonego przez Ciebie celu.  
  3. Relacja – jest podstawą do dobrej współpracy. Szacunek, sympatia i przede wszystkim zaufanie, to komponenty, które przyczynią się nie tylko do skuteczniejszego osiągnięcia celu, ale także do przyjemniejszej atmosfery w jego osiąganiu.



Jestem trenerem mentalnym i pasjonatką zgłębiania rozwoju duchowego, rozumienia życia oraz coraz lepszego poznawania siebie. Jeżeli chcesz wprowadzić zmiany – skontaktuj się ze mną. Niebawem kolejne wpisy, więc zapraszam Cię do zaglądania na moją stronę.

Matylda